Skip to content

Vikings In College Athletics

997 Reads

0 Comments

Class of 2016

Katy Evans – University of Rhode Island (diving) NCAA I

Meaghan Saettel – St Francis University (swimming) NCAA I

Tess Corley – Northern Illinois University (softball) NCAA I

Rylie Parkhurst – USC Upstate (basketball) NCAA I

Cameron Johnson – Indiana Tech (baseball) NAIA I

Keeleigh Cummings – Barton College (softball) NCAA II

Mikaela Hindenlang – University of Findlay (tennis) NCAA II

Kent Reeser – University of Indianapolis (baseball) NCAA II

Michelia Tanner – Malone University (track) NCAA II

Brian Corbett – Lawrence Tech (baseball) NAIA II

DJ Harris – Lourdes University (lacrosse) NAIA II

Xavien Jones – Cincinnati Christian University (football) NAIA II

Drew Layton – Miami U. Hamilton (baseball) NJCAA

Stephen Sumner – University of Mount Union (football) NCAA III

Alex Lemanski – Bluffton College (baseball) NCAA III

Meagan Grierson – Ohio Northern University (soccer) NCAA III

Lloyd Osborne – Baldwin Wallace University (football) NCAA III

Kain Conley – Muskinghum College (football) NCAA III

Josh Hall – Baldwin Wallace University (football) NCAA III

Joey Gray – Mount Union (track and field) NCAA III

Class of 2015

Brooklyn Mikesell – Wight State University (NCAA I) – Track & Field

Ellie Berger – Wright State University (NCAA I) – Bowling

Chris Young – Cincinnati Christian University (NAIA II) – Football

Cameron Snow – Urbana University (NCAA II) – Football

Curtis Carmack – Catawba College (NCAA II) – Cross Country

Will Roark – University of Indianapolis (NCAA II) – Soccer

Kelsey Myers – Ursuline College (NCAA II) – Volleyball

Josh Boxer – Cedarville University (NCAA II) – Track & Field

Chris Young – Cincinnati Christian University (NAIA II) – Football

Chris Fobbs – Northwest Mississippi Community College (NJCAA) – Football

Cassie Wheeler – Heidelburg University (NCAA III) – Volleyball

Zach Sharritts – Earlham College (NCAA III) – Baseball

Chevonne Hayslett – Capital University (NCAA III)- Softball

Eric Wathen – Wilmington College (NCAA III) – Lacrosse

Antonio Edmonds – Muskingum College (NCAA III) – Football

Cole Supp – Rose-Hulman (NCAA III) – Track & Cross Country

Nick Brundage – Wilmington College (NCAA III) – Soccer

Class of 2014

Molly Skapik – University of Louisville (golf) NCAA I

Connor Brown – Ohio University (football) NCAA I

Jeremy Randolph – Wright State University (baseball) NCAA I

Brooke Howard – Wright State University (cheer) NCAA I

McKenzie Ryan – Wright State University (cheer) NCAA I

Laura Shaw – Wright State University (cheer) NCAA I

Jordan Townsley – Georgia State University (cc and track) NCAA I

Robert Young – Urbana University (football) NCAA II

Zach Whittamore – Urbana University (football) NCAA II

Kyle Schmidt – Findlay University (wrestling) NCAA II

Evan Berger – Urbana University (bowling) NCAA II

Wesley Birchmeier – Lake Erie College (baseball) NCAA II

Lauren Miller – Bluffton College (volleyball) NCAA III

Matt Yates – Marietta College (baseball) NCAA III

Logan Bliss – Wittenberg University (football) NCAA III

Tony Wydra – Wilmington College (CC) NCAA III

Class of 2013

Christina Murr – UNC Greensboro (soccer) NCAA I

Maci Dungan – Murray State University (soccer) NCAA I

Justin Adamson – Notre Dame College, OH (football) NCAA II

Eric Thompson – Ohio Dominican University (golf) NCAA II

Allison Berger – Ohio Valley University (golf) NCAA II

Jamie Witt – Ohio Dominican University(golf) NCAA II

Aaron Sensenbrenner – Ashland University (football) NCAA II

Jackie Richardson – Notre Dame College, OH (track & CC) NCAA II

Josh Carmack – Bluffton University (soccer) NCAA III

Ellie Collins – Thomas More College (basketball) NCAA III

Alyssa Reule – Wilmington College (soccer) NCAA III

Zak Kruer – Wilmington College (football & track) NCAA III

Corey Dillon – Muskinghum College (track& CC) NCAA III

Jesse Mathews – Muskinghum College (softball) NCAA III

Cody Callison – Ohio Northern University (track) NCAA III

Travis Siler – Bluffton College (track) NCAA III

Jacob Denlinger – Indiana Wesleyan University (soccer) NAIA

Caleb Denlinger – Indiana Wesleyan University (soccer) NAIA

Chelsi Bowman – Sinclair Community College (softball) NJCAA

Class of 2012

Macey Riese – Youngstown State University (soccer) NCAA I

Zach Myers – University of Kentucky (football) NCAA I

Anna Weisman – University of Toledo (swimming) NCAA I

Robbie Caudy – University of Cincinnati (swimming) NCAA I

Jessica Gross – Ohio Dominican University (soccer) NCAA II

Alexa Robinson – West Liberty University (soccer) NCAA II

Will Reese  – Belmont Abbey College (wrestling) NCAA II

Ian Mullen – Franklin College (soccer) NCAA III

Nathan Chambers – Bluffton College (basketball) NCAA III

Erika Good – Wilmington College (soccer) NCAA III

Fallon Collins – Bluffton College (volleyball) NCAA III

Class of 2011

John Steingass – Wright State University (cc/track) NCAA I

Donnie Whyte – University of the Cumberlands (cc/track) NAIA I

Chloe Callison – Point Park College (golf) NAIA I

Amanda Brunner – Indiana Wesleyan University (softball) NAIA I

Shannon O’Quinn – Capital University (volleyball) NCAA III

In Memory of Jenna Parlette – Wilmington College (cc/track) NCAA III

Erica Parker – The College of Mount St. Joseph (softball) NCAA III

James Call – Ohio Northern University (football) NCAA III

Kyle Brewer – Central State University (football) NCAA II

Curtis Johnson – Miami University Hamilton (basketball) NJCAA

Class of 2010

Alyssa Carmack – Bowling Green State U. (soccer) NCAA I

Megan Wright – University of Toledo (cc/track) NCAA I

Liz Steingass – Wright State University (tennis) NCAA I

Shawn Fayette – Northern Illinois University (wrestling) NCAA I

Chelsea LaPorte – Ashland University (basketball) NCAA II

Jenna King – Tiffin University (softball) NCAA II

Calob Perkins – University of the Cumberlands (wrestling) NAIA I

Jerrod Young – Bluffton College (football) NCAA III

Blake Birchmeier – Ohio Northern University (baseball) NCAA III

Cody Kalbfleisch – Otterbein College (soccer) NCAA III

  • Latest Photo Galleries

    View More Galleries

  • SUPPORT OUR SPONSORS

  • FOLLOW US ON TWITTER

    New Story: Band wins Class, 10th overall at BOA Toledo miamisburgathletics.com/2017/… pic.twitter.com/0jzF0nnmut

    About 9 hours ago · reply · retweet · favorite

  • LIKE US ON FACEBOOK

  • SUPPORT OUR SPONSORS