Vikings In College Athletics

Class of 2019

Aaron Baker – Muskingum University (lacrosse) NCAA III

Ryann Bryant (soccer) University of the Cumberlands, KY – NAIA 

Clay Campbell (cross country & track) University of Memphis – NCAA I

Cam Carnevale – Urbana University (wrestling) NCAA II

Colin Dillon – Indiana Tech (track & field) NAIA

James Fuller – Wittenberg University (lacrosse) NCAA III

Duncan Hall – University of Louisville (baseball) NCAA I

Nate Hayslett – Capital University (football) NCAA III

Mikenzie Hindenlang – University of Charleston (tennis) NCAA II

Parker Hines – Stetson University (cross country) NCAA I

Paige Hines – Sinclair Community College (volleyball) NJCAA

Ethan Johnson – Grand Valley State University (cross country & track) NCAA II

Zion Lewis – Urbana University (football) NCAA II

Grace McGrew (cross country & track) College of Charleston, SC – NCAA I

Cam Moore – Urbana University (football) NCAA II

Jackson Myers – Ashland University (football) NCAA II

Zach Noll – Baldwin Wallace University (lacrosse) NCAA III

Cael Parkhurst – Ashland University (football) NCAA II

Will Percifull – Baldwin Wallace University (football) NCAA III

Lexie Rang – University of Missouri – St. Louis (volleyball) NCAA II

Logan Ritter (baseball) Wright State University Lake – USCAA

Kristopher Schneider – Muskingum University (lacrosse) NCAA III

Ethan Schultz (baseball) Sinclair Community College – NJCAA 

Alex Sperry (basketball) Capital University – NCAA III

Aaron Sundermann – University of Findlay (soccer) NCAA II

Tate Vongsy – Depauw University (football) NCAA III

Alex Warren – Anderson University (lacrosse) NCAA III

Thomas Williamson – Ohio Northern University (cross country & track) NCAA III

Dylan Wudke – Youngstown State University (football) NCAA I

Class of 2018

Ashley Haas (softball) Purdue University at Fort Wayne NCAA I

Emily Kepple (softball) Bowing Green State University NCAA I

Tyler Johnson (football) Air Force Academy NCAA I

Kyle Campbell (diving) Cleveland State University NCAA I

Mackenzie Bruns (cheerleading) University of Cincinnati NCAA I

Mackenzie Frantz (softball) Urbana University NCAA II

Tony Clark (football) Findlay University – NCAA II

Charlotte Owens (swimming) Kutztown University NCAA II

Erin Teaney (softball) Brenau (Brenow) University NAIA 

Jason Hubbard (basketball) Taylor University NAIA 

Bella Baker (lacrosse) Ohio Northern University – NCAA III

Rileigh Lefever (soccer) Wilmington College – NCAA III

Jaylen Artis (football) Wilmington College NCAA III

Aaron Burns (baseball) Wilmington College NCAA III

Tori Faulkner (softball) Sinclair Community College NJCAA

Gabrielle Gilkison (soccer) Centre College NCAA III

Graden Hurt (baseball) Shawnee State University NAIA  

Audra Menges (softball) Judson University NAIA 

Tyler Scott (football) Wilmington College NCAA III

Machalea Willis (swimming) Urbana University NCAA II

Class of 2017

Josh Myers – Ohio State University (football) NCAA I

Cody Lamb – University of Cincinnati (football) NCAA I

Chris Myers – University of Toledo (baseball) NCAA I

Jake Neatherton – Ohio University (football) NCAA I

Brandon Boxer – University of Charleston (baseball) NCAA II

Marcus Omosule – Urbana University (football) NCAA II

Jake Brown – Findlay University (football) NCAA II

Austin Turner – Findlay University (baseball) NCAA II

Brooke Lindenschmidt – Malone University (soccer) NCAA II

Carley Sickinger – Lee University (tennis) NCAA II

Jada Strickland – Johnson C. Smith University (tennis) NCAA II

Geoffrey Denny – University of the Cumberlands (lacrosse) NAIA I

Aubrey Azbill – Rio Grande (softball) NAIA 

Logan Myers – Lourdes University (golf) NAIA 

Seth Campbell – Lourdes University (wrestling) NAIA 

Noah Pastrana – Concordia University (track and field) NAIA I

Tyler Grimes – Thomas Moore College (baseball) NCAA III

Julius Wilson – Wittenberg University (football) NCAA III

Blake Middleton – Capital University (football) NCAA III

Mathew Lauofo – Capital University (football) NCAA III

Michael Lauofo – Capital University (football) NCAA III

Lathan Hartman – Miami U. Middletown (basketball) NJCAA

Class of 2016

Katy Evans – University of Rhode Island (diving) NCAA I

Meaghan Saettel – St Francis University (swimming) NCAA I

Tess Corley – Northern Illinois University (softball) NCAA I

Rylie Parkhurst – USC Upstate (basketball) NCAA I

Cameron Johnson – Indiana Tech (baseball) NAIA I

Keeleigh Cummings – Barton College (softball) NCAA II

Mikaela Hindenlang – University of Findlay (tennis) NCAA II

Kent Reeser – University of Indianapolis (baseball) NCAA II

Michelia Tanner – Malone University (track) NCAA II

Brian Corbett – Lawrence Tech (baseball) NAIA II

DJ Harris – Lourdes University (lacrosse) NAIA II

Xavien Jones – Cincinnati Christian University (football) NAIA II

Drew Layton – Miami U. Hamilton (baseball) NJCAA

Stephen Sumner – University of Mount Union (football) NCAA III

Alex Lemanski – Bluffton College (baseball) NCAA III

Meagan Grierson – Ohio Northern University (soccer) NCAA III

Lloyd Osborne – Baldwin Wallace University (football) NCAA III

Kain Conley – Muskinghum College (football) NCAA III

Josh Hall – Baldwin Wallace University (football) NCAA III

Joey Gray – Mount Union (track and field) NCAA III

Class of 2015

Brooklyn Mikesell – Wight State University (NCAA I) – Track & Field

Ellie Berger – Wright State University (NCAA I) – Bowling

Chris Young – Cincinnati Christian University (NAIA II) – Football

Cameron Snow – Urbana University (NCAA II) – Football

Curtis Carmack – Catawba College (NCAA II) – Cross Country

Will Roark – University of Indianapolis (NCAA II) – Soccer

Kelsey Myers – Ursuline College (NCAA II) – Volleyball

Josh Boxer – Cedarville University (NCAA II) – Track & Field

Chris Young – Cincinnati Christian University (NAIA II) – Football

Chris Fobbs – Northwest Mississippi Community College (NJCAA) – Football

Cassie Wheeler – Heidelburg University (NCAA III) – Volleyball

Zach Sharritts – Earlham College (NCAA III) – Baseball

Chevonne Hayslett – Capital University (NCAA III)- Softball

Eric Wathen – Wilmington College (NCAA III) – Lacrosse

Antonio Edmonds – Muskingum College (NCAA III) – Football

Cole Supp – Rose-Hulman (NCAA III) – Track & Cross Country

Nick Brundage – Wilmington College (NCAA III) – Soccer

Class of 2014

Molly Skapik – University of Louisville (golf) NCAA I

Connor Brown – Ohio University (football) NCAA I

Jeremy Randolph – Wright State University (baseball) NCAA I

Brooke Howard – Wright State University (cheer) NCAA I

McKenzie Ryan – Wright State University (cheer) NCAA I

Laura Shaw – Wright State University (cheer) NCAA I

Jordan Townsley – Georgia State University (cc and track) NCAA I

Robert Young – Urbana University (football) NCAA II

Zach Whittamore – Urbana University (football) NCAA II

Kyle Schmidt – Findlay University (wrestling) NCAA II

Evan Berger – Urbana University (bowling) NCAA II

Wesley Birchmeier – Lake Erie College (baseball) NCAA II

Lauren Miller – Bluffton College (volleyball) NCAA III

Matt Yates – Marietta College (baseball) NCAA III

Logan Bliss – Wittenberg University (football) NCAA III

Tony Wydra – Wilmington College (CC) NCAA III

Class of 2013

Christina Murr – UNC Greensboro (soccer) NCAA I

Maci Dungan – Murray State University (soccer) NCAA I

Justin Adamson – Notre Dame College, OH (football) NCAA II

Eric Thompson – Ohio Dominican University (golf) NCAA II

Allison Berger – Ohio Valley University (golf) NCAA II

Jamie Witt – Ohio Dominican University(golf) NCAA II

Aaron Sensenbrenner – Ashland University (football) NCAA II

Jackie Richardson – Notre Dame College, OH (track & CC) NCAA II

Josh Carmack – Bluffton University (soccer) NCAA III

Ellie Collins – Thomas More College (basketball) NCAA III

Alyssa Reule – Wilmington College (soccer) NCAA III

Zak Kruer – Wilmington College (football & track) NCAA III

Corey Dillon – Muskinghum College (track& CC) NCAA III

Jesse Mathews – Muskinghum College (softball) NCAA III

Cody Callison – Ohio Northern University (track) NCAA III

Travis Siler – Bluffton College (track) NCAA III

Jacob Denlinger – Indiana Wesleyan University (soccer) NAIA

Caleb Denlinger – Indiana Wesleyan University (soccer) NAIA

Chelsi Bowman – Sinclair Community College (softball) NJCAA

Class of 2012

Macey Riese – Youngstown State University (soccer) NCAA I

Zach Myers – University of Kentucky (football) NCAA I

Anna Weisman – University of Toledo (swimming) NCAA I

Robbie Caudy – University of Cincinnati (swimming) NCAA I

Jessica Gross – Ohio Dominican University (soccer) NCAA II

Alexa Robinson – West Liberty University (soccer) NCAA II

Will Reese  – Belmont Abbey College (wrestling) NCAA II

Ian Mullen – Franklin College (soccer) NCAA III

Nathan Chambers – Bluffton College (basketball) NCAA III

Erika Good – Wilmington College (soccer) NCAA III

Fallon Collins – Bluffton College (volleyball) NCAA III

Class of 2011

John Steingass – Wright State University (cc/track) NCAA I

Donnie Whyte – University of the Cumberlands (cc/track) NAIA I

Chloe Callison – Point Park College (golf) NAIA I

Amanda Brunner – Indiana Wesleyan University (softball) NAIA I

Shannon O’Quinn – Capital University (volleyball) NCAA III

In Memory of Jenna Parlette – Wilmington College (cc/track) NCAA III

Erica Parker – The College of Mount St. Joseph (softball) NCAA III

James Call – Ohio Northern University (football) NCAA III

Kyle Brewer – Central State University (football) NCAA II

Curtis Johnson – Miami University Hamilton (basketball) NJCAA

Class of 2010

Alyssa Carmack – Bowling Green State U. (soccer) NCAA I

Megan Wright – University of Toledo (cc/track) NCAA I

Liz Steingass – Wright State University (tennis) NCAA I

Shawn Fayette – Northern Illinois University (wrestling) NCAA I

Chelsea LaPorte – Ashland University (basketball) NCAA II

Jenna King – Tiffin University (softball) NCAA II

Calob Perkins – University of the Cumberlands (wrestling) NAIA I

Jerrod Young – Bluffton College (football) NCAA III

Blake Birchmeier – Ohio Northern University (baseball) NCAA III

Cody Kalbfleisch – Otterbein College (soccer) NCAA III